Poniżej przedstawiamy Państwu standardową naszą ofertę na całą stacje UV – hosp. przeznaczoną do dezynfekcji surowych ścieków np. ze szpitala zakaźnego:

OFERTA TECHNICZNA URZĄDZENIE DO DEZYNFEKCJI SUROWYCH ŚCIEKÓW SZPITALNYCH UV-hosp.

Oferowany system UV - hosp przeznaczony jest do dezynfekcji silnie skażonych ścieków surowych odpływających ze szpitali zakaźnych i innych obiektów o funkcjonalnie podobnych przeznaczeniach.

Dezynfekcja ścieków z tych instytucji jest obligatoryjnie wymagana, na mocy przepisów Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zborowym odprowadzeniu ścieków ( Dz. U. 2001 Nr 72 poz. 747)

Ścieki szpitalne, poddawane dezynfekcji, powinny być doprowadzone do pomieszczenia Stacji UV, gdzie należy zainstalować oferowane urządzenie UV- hosp z urządzeniami towarzyszącymi opisanymi w dalszej części oferty. Stacja UV może być wykonana wewnątrz lub na zewnątrz budynku szpitalnego.
Typoszereg urządzeń UV-hosp posiada dezynfekcyjną wydajność użytkową od 0,2m3/h. Górna granica wydajności nie jest określona. Zależy od warunków techniczno – ekonomicznych miejsca montażu.

1. METODA DEZYNFEKCJI.

Znane metody dezynfekcji chemicznej, w odniesieniu do ścieków, są kosztowne i zazwyczaj mało skuteczne.
Dlatego zaproponowano sprawdzoną metodę dezynfekcji przez zastosowanie promieniowania UV do skutecznego zniszczenia bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych występujących w ściekach.
Trwała i skuteczna dezynfekcja ścieków surowych jest możliwa przez doprowadzenie odpowiedniej dawki promieniowania UV do całej objętości dezynfekowanych ścieków. Odpływające do kanalizacji ścieki charakteryzują się wysoką mętnością oraz zawiesiną. Dezynfekcja takich ścieków wymaga zastosowania specjalnych technologii i urządzeń.
Typoszereg nowych, unikalnych, opatentowanych urządzeń UV-hosp skonstruowano z myślą o dezynfekcji cieczy mętnych, cieczy zawierających zawiesiny, cieczy o składzie jakościowym odpowiadającym ściekom.

W urządzeniu UV-hosp. połączono harmonijnie cztery procesy technologiczne:
- pompowanie cieczy
- oddzielenie części stałych
- naświetlanie ultrafioletem
- odprowadzenie cieczy po dezynfekcji.

Zastosowanie oraz oddzielne usytuowanie przepompowni ścieków, umożliwia posadowienie głównych urządzeń w dowolnym i dogodnym do tego miejscu.

Dezynfekcja poprzedzona jest oddzieleniem i usuwaniem części stałych ze ścieków. Stałe, usunięte części spływają do foliowego worka umieszczonego w oddzielnej komorze. Po hermetycznym zamknięciu, worek z zanieczyszczeniami usuwa się do dalszego unieszkodliwienia jako odpad niebezpieczny.

Dezynfekcja ścieków szpitalnych odbywa się w specjalnie skonstruowanym urządzeniu zapewniającym efektywne naświetlanie promieniami UV.
Zdezynfekowane ścieki odprowadzane są do rurociągu odpływowego i dalej do miejskiej oczyszczalni ścieków.

2. SKUTECZNOŚĆ DEZYNFEKCJI.

Skuteczność dezynfekcji UV została praktycznie sprawdzona w skali modelowej w roku 2006 na ściekach zakaźnych odpływających z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku i została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Stanowisko prób i badań w PCCHZiG w Gdańsku. Widoczne rurociągi do poboru skażonych ścieków szpitalnych i kontener, w którym wykonywano dezynfekcję oraz pobór prób do badań skuteczności.


Zespół urządzeń do dezynfekcji i poboru prób do badań jej skuteczności.

Przeprowadzone badania wykazały, że skuteczność dezynfekcyjna jest nie mniejsza niż 90% w stosunku do wybranych bakterii wskaźnikowych i zoptymalizowanych parametrów komory naświetlania.
Można to przyjąć jako kryterium możliwości technicznych dezynfekcji ścieków surowych metodą zaprezentowaną w urządzeniu UV-hosp.


W wielu przypadkach uzyskano znacznie wyższą skuteczność, jednak ostrożność nakazuje przyjąć wartość pewną, która zawsze była osiągana.
Charakterystyczny wynik skuteczności dezynfekcji, wykonany dla przepływu ścieków w przykładowym przedziale od 0,1 - 1,18 m3/ h, przedstawia poniższy wykres:



Należy tu podkreślić, że bakterie z grupy Clostridium są bardzo trudne do zniszczenia, zarówno metodami chemicznymi jak i fizycznymi, z uwagi na ich grubą błonę komórkową i ich formy przetrwalnikowe. Powyższy wykres, pochodzący z opracowania wyników badań i ilustrujący wysoką skuteczność dezynfekcyjną nawet wobec Clostridium, potwierdza:

- poprawność nowej idei sposobu dezynfekcji, zaproponowanej przez firmę UV-EKO polegającej na naświetlaniu ścieków surowych promieniami UV, w specjalnie skonstruowanych reaktorach.
- poprawny poziom dawki naświetlania UV.

Na podstawie doświadczeń i prób urządzenia modelowego zaprojektowano, wykonano i uruchomiono prototypowy system UV-hosp o wydajności do 10 m3/h. Urządzenie UV-hosp zostało zamontowane w specjalnie zbudowanej Stacji UV, która jest związana z siecią kanalizacyjną Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przy ulicy Smoluchowskiego 18. Urządzenie, po pozytywnych testach technicznych i pozytywnych badaniach mikrobiologicznych, zostało przekazane do eksploatacji dnia 31.07.2008.

W grudniu 2008 roku wykonano i oddano do użytku drugie urządzenie dla Oddziału Gruźliczego szpitala w Areszcie Śledczym w Gdańsku.


Procedury oddawania do użytku stacji przewidywały wykonanie badań skuteczności dezynfekcyjnej urządzeń.

Poniżej przedstawiamy uśrednione wyniki stopnia redukcji ilości bakterii w procesie dezynfekcji, wyrażone w stopniach logarytmicznych i w procentach.



Uzyskane doświadczenia eksploatacyjne z prototypowej Stacji w PCCHZiG w Gdańsku pozwoliły na udoskonalenie drugiej Stacji w Oddziale Gruźliczym Szpitala w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Uzyskano tu wyższą skuteczności dezynfekcyjną Stacji , szczególnie w stosunku do bakterii Clostridium perfringens, których zniszczenie jest trudne i wymaga zwiększonej dawki UV.

3. ZDJĘCIA Z REALIZACJI STACJI UV.

Budynek Stacji UV. Po prawej stronie budynku widać przepompownię ścieków surowych.



Stanowisko odbioru skratek z sitem oraz system wentylacyjny stacji przedstawiono na poniższych zdjęciach:



Po przepływie przez sito i rozdzielacz ścieki poddawane są procesowi dezynfekcji UV
w reaktorach – tutaj ustawionych w dwóch rzędach:

Pierwszy ( górny) rząd reaktorów UV Drugi (dolny) rząd reaktorów UV


Po dezynfekcji UV poprzez przepływomierz ścieki odpływają do kanalizacji miejskiej.

Urządzenia stacji UV są zasilane i sterowane z zestawu o wymiarach 2000x2000x600 mm.
Wszystkie urządzenia są kontrolowane przez sterownik PLC z wyświetlaczem.

Zestaw zasilania sterowania Sterownik


Stacja UV została wyposażona system oświetlenia oraz w system zasilania woda wodociągową :

Wąż z prądownicą do mycia Stacji: Umywalka z wyposażeniem sanitarnym oraz z przepływowym podgrzewaczem wody :


4. GŁÓWNE ZALETY SYSTEMU UV-hosp.:

- możliwość zastosowania w każdym szpitalu i obiektach o podobnym przeznaczeniu,
- wysoka skuteczność dezynfekcyjna – system trwale niszczy wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze itp.
- wysoka niezawodność - system wyposażono w szereg urządzeń kontrolnych i alarmowych informujących o nieprawidłowościach zaistniałych w trakcie eksploatacji.
- możliwość zastosowania w już istniejących systemach kanalizacyjnych szpitali.
- niewielka powierzchnia zajmowana przez system.
- łatwość montażu w dowolnym miejscu np. na placu lub w piwnicach,
- system nie stwarza uciążliwości dla otoczenia szpitalnego:
  • jest bezwonny – posiada skuteczną wentylację,
  • jest estetyczny,
  • nie wytwarza hałasu,
- niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne,
- odporność na dobowe wahania ilości ścieków oraz zmiany temperatury i korozję.
- możliwość powiększenia systemu w trakcie eksploatacji z uwagi na układ modularny,
- wymaga jedynie prowadzenia dozoru eksploatacyjnego oraz monitoringu urządzeń kontrolnych i alarmowych, zamiast stałej etatowej obsługi systemu,
- wykonania indywidualne systemu stosownie do potrzeb Zamawiającego.

5. DOBÓR URZĄDZENIA UV-hosp.

Oferujemy typoszereg urządzeń zróżnicowanych wielkością dostosowaną do ilości i jakości odprowadzanych ścieków. Dobór urządzeń każdorazowo wykonujemy wg indywidualnych potrzeb Zamawiającego. Uwzględniamy tu skład fizykochemiczny i zakażenie mikrobiologiczne ścieków. Uwzględniane są również warunki jakie mogą wystąpić podczas epidemii choroby zakaźnej.
Dogodne miejsce usytuowania stacji wynika zawsze z przedstawionego na planie sytuacyjnym układu infrastruktury podziemnej i zabudowy szpitala.

6. ZASADA DZIAŁANIA.

Urządzenie wykorzystuje niszczące działanie promieni nadfioletowych na strukturę genetyczną mikroorganizmów. Do skutecznego i trwałego zniszczenia informacji genetycznej zawartej w DNA mikroorganizmów znajdujących się w ściekach surowych ( a więc w cieczach mętnych i z zawiesinami) zastosowane są lampy, emitujące promieniowanie UV o określonej długości fali i odpowiedniej dawce, umieszczone w specjalnie skonstruowanej komorze naświetlania. Dezynfekcja poprzedzona jest oddzieleniem i usunięciem części stałych ze ścieków surowych.

7. OPIS DZIAŁANIA.

Surowe ścieki szpitalne będą dopływać grawitacyjnie lub doprowadzone będą ciśnieniowo przez przepompownię, do pomieszczenia Stacji UV-hosp.
Pierwszy z procesów technologicznych - oddzielenie części stałych ze ścieków - realizowany jest przez przepływ ścieków przez sito. Oddzielone części stałe spływają do foliowego worka umieszczonego w oddzielnej komorze. Po hermetycznym zamknięciu, worek z zanieczyszczeniami stałymi powinien być usunięty przez obsługę i przeznaczony do dalszego unieszkodliwienia jako odpad niebezpieczny. Natomiast ścieki spływające z sita kierowane są do następnego procesu.
Drugi z procesów - właściwa dezynfekcja ultrafioletem - realizowana jest w specjalnie skonstruowanych komorach naświetlania. Do naświetlania ultrafioletem zastosowano niskociśnieniowe lampy UV emitujące linię 254 nm w zakresie UV-C.
We wszystkich kluczowych dla eksploatacji i bezpieczeństwa punktach umieszczone są czujniki podłączone do tablicy kontrolno - sterującej.
Układ alarmowy i tryb awaryjny pracy głównych urządzeń systemu reagują na wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.
Moc zainstalowana systemu uzależniona jest od ilości przepływających ścieków.
Zdezynfekowane ścieki odprowadzane są do rurociągu odpływowego (tzn. do istniejącej rury kanalizacyjnej w jej dolnej części) i dalej do miejskiej oczyszczalni ścieków. Uproszczony schemat działania systemu przedstawia poniższy rysunek:



8. USYTUOWANIE URZĄDZEŃ STACJI DEZYNFEKCJI W SZPITALU.

Miejscem posadowienia urządzeń SYSTEMU UV-hosp jest pomieszczenie, gdzie ścieki poddawane dezynfekcji dopłyną grawitacyjnie lub doprowadzone będą ciśnieniowo przez przepompownię.
Pomieszczenie to może być usytuowane wewnątrz budynku szpitalnego (pomieszczenia piwniczne) lub w budynku wolnostojącym.
Pomieszczenie Stacji UV-hosp wyposażone powinno być w:
- energię elektryczną
- ciepłą i zimną wodę
- system wentylacji nawiewnej i wywiewnej – pięciokrotna wymiana powietrza
- System monitoringu wskazań kontrolnych automatyki
W celu utrzymania czystości, stacja powinna mieć podłogę i ściany zmywalne, na przykład pokryte glazurą i gresem oraz podłogową kratkę ściekową.

Po dezynfekcji ścieki zebrane będą do rurociągu, którym odpłyną ze stacji do kolektora pozostałych ścieków i do systemu kanalizacyjnego miasta.
Istotne, ze względu na technologię elementy budowlane tego pomieszczenia przedstawione będą w ofercie po indywidualnym doborze urządzenia.

9. GWARANCJA I SERWIS.

Producent urządzenia Firma UV-EKO s.c. jest gwarantem na poniższych zasadach:
- udziela 2-letniej gwarancji na system UV-hosp., przy czym wyposażenie elektryczne objęte jest rocznym okresem gwarancyjnym.
- udziela gwarancji na 1 rok ciągłej pracy lamp UV na zasadzie pro - rata
- świadczy pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.



10. PRODUCENT:

UV-EKO s.c.
Hieronim Krzyżanowski, Robert Zamajski
80 – 297 Banino ul. Wodnika 7
tel/fax (058) 684 97 75 tel/fax (058) 551 51 92
tel. 0502 682 300 tel. 0601 37 58 40
hkrzyzanowski@gmail.com robert.zamajski@gmail.com
www.uv-eko.pl